Viking Bjørk er uendelig behageligt at røre ved og at have på, blødheden i garnet gør det perfekt til babystrik, men er også velegnet til børn og voksne. Bjørkgarnet er en blanding af bambus og bomuld hvilket giver det en flot halvblank overflade.
Skriv til os eller ring på: 42 61 42 59.
Så skal du til at strikke eller hækle til sommerens garderobe er dette et garn der helt sikkert er værd at kigge nærmere på.
Garnet kan evt. også bruges til:
Ja, mulighederne er mange.
Bjørk findes i en hel palet af blide, skønne farver samt de klassiske farver lilla, blå, hvid, råhvid og sort.
Indhold: 50% Bambus, 50% bomuld
Vægt/længde: 50 gram = 147 meter
Anbefalet pindestørrelse: 3
Strikkefasthed: 25 m
Vaskeanvisning: Finvask ved 40o C. Ikke skyllemiddel. Tørres fladt.
Vaskes ved finvask i maskine på 40o C. Ikke spor sart.
Et alternativ til dette Viking garn er Viking Bambino med løbelængde 176 m pr 50 g, eller Viking Bamboo med løbelængde 110 m pr 50g Viking Bambino er til pind 3. Bamboo er til pind 3½-4.
Forlænget leveringstid (Op til 5 hverdage)
Betalingsløsning er godkendt af nets
Hvis du handler for mere end 4999 DKK og vælger valgfrit afhentningsted.
Gælder i Danmark.
Opnås ved første tilmelding til Strikkesklub.
Opnås efter 14 dages uafbrudt prøvemedlemsskab.
Opnås efter 100 dages uafbrudt Basis-medlemskab.
* Gælder kun ordrer, hvor alt er på lager ved bestilling og bestillingen er lavet inden butikken lukker, dog senest klokken 17.00